Saveti za negu biljaka i rešavanje problema u bašti i stanu
Praktični saveti za negu biljaka, rešavanje problema sa štetnicima i optimizaciju uslova za rast biljaka u kućnim i baštenskim uslovima.
Saveti za negu biljaka i rešavanje problema u bašti i stanu
Biljke su divan način da ulepšamo svoje okruženje, ali često nailazimo na izazove u njihovoj nezi. U ovom članku ćemo podeliti korisne savete za rešavanje uobičajenih problema sa biljkama, od zalivanja do borbe protiv štetnika.
Zalivanje i vlažnost zemlje
Prekomerno zalivanje je jedan od najčešćih uzroka propadanja biljaka. Zemlja treba da bude vlažna, ali ne i prenatopljena. Ako primetite da zemlja dugo ostaje mokra, smanjite učestalost zalivanja. Takođe, izbegavajte zalivanje u tacnu, jer to može dovesti do truljenja korena.
Za biljke koje ne podnose suv vazduh, kao što su kalateje i marante, koristite prskalicu za orošavanje listova ili postavite posudu sa vodenim kamenčićima pored biljke kako biste povećali vlažnost vazduha.
Borba protiv štetnika
Tresetne mušice
Male crne mušice koje lebde oko biljaka su često tresetne mušice. One idu na previše vlažnu zemlju. Rešenje je da zemlju pustite da se dobro osuši između zalivanja. Ako problem traje, možete koristiti insekticide specifične za ove štetnike.
Lisne vaške
Za prirodnu zaštitu od lisnih vaški možete pripremiti ekstrakt od koprive ili paradajza: usitnite lišće, prelijte toplom vodom i ostavite da odstoji 24 sata, pa procedite i prskajte biljke.
Presađivanje biljaka
Kada koren počne da viri iz drenažnih rupa, vreme je za presađivanje. Koristite saksiju samo jedan broj veću od prethodne. Obavezno dodajte drenažni sloj (kamenčiće ili lomljenu keramiku) na dno saksije kako biste sprečili nakupljanje vode.
Negovanje specifičnih biljaka
Zamija (Zamioculcas)
Ova otporna biljka podnosi nisku svetlost i retko zalivanje (jednom mesečno). Budite oprezni jer su svi delovi biljke otrovni.
Božićna zvezda (Poinsettia)
Da bi sledeće godine ponovo procvetala, potrebno joj je 8 nedelja mirovanja u hladnoći (10-12°C) sa minimalnim zalivanjem. U oktobru počnite sa skraćivanjem dana - pokrivajte je po 14 sati dnevno.
Bendžamin (Ficus benjamina)
Ne voli česte promene mesta. Ako mu opadaju listovi, verovatno je u stresu od promene uslova. Držite ga na stabilnom mestu sa osrednjom svetlošću i redovnim orošavanjem.
Zimski odmor za biljke
Mnoge biljke zimi ulaze u fazu mirovanja. U tom periodu treba:
- Smanjiti zalivanje
- Prekinuti prihranjivanje
- Držati ih na hladnijim mestima (10-15°C)
- Obaviti rezidu u februaru/martu
Prirodna sredstva za negu biljaka
Umesto hemijskih prihrana, možete koristiti:
- Kafenu vodu (sa umerenošću)
- Vodu od kuvanja jaja (bogata mineralima)
- Kompost ili glistenjak kao prirodno đubrivo
Pametna negacija biljaka ne mora biti komplikovana. Ključ je u pravilnom zalivanju, dovoljnoj svetlosti i pravovremenom rešavanju problema. Sa malo pažnje i strpljenja, vaše biljke će cvetati i napredovati.