Kampovanje ili hoteli – Koji način odmora više volite?
Da li više volite kampovanje u šatoru i prikolici ili pak odmarate u hotelima? Istražite prednosti i mane oba načina odmora kroz priče iskusnih putnika.
Kampovanje vs. hoteli – Koji način odmora više volite?
Sećate li se onih nezaboravnih letnjih dana provedenih u šatoru, uz zvuke prirode i miris hrane na roštilju? Ili pak smatrate da je pravi odmor samo onaj sa svim udobnostima hotela? Ova tema uvek izaziva žive debate među ljubiteljima putovanja, a svaki pristup ima svoje prednosti i mane.
Šta je lepše – šator ili hotelska soba?
Mnogi koji su odrasli kampujući sa porodicom čuvaju najlepša sećanja iz detinjstva. Setite se onih trenutaka kada ste učili da sastavite šator, kopate kanale za kišnicu ili zabijate klinove. Hrana na otvorenom vatru postaje pravi užitak, a druženje sa novim ljudima u kampu stvara prijateljstva koja traju celog života.
"Nikad neću zaboraviti ljetovanja pod šatorom, a kasnije u kamp-prikolici kad sam išla u osnovnu školu. Moji roditelji kupili su šator i svu kamp opremu. Tako smo svako leto uz citavo brdo opreme sjeli u auto i vozili se u drugo letovalište. Ubrzo sam savladala sve spretnosti – sastavljanje šatora, kopanje kanala i zabijanje klinova. Hrana na žaru postala je naš svakodnevni ručak, a čisto more i uvek novo društvo – nezaboravno sećanje na moje detinjstvo."
Zašto neki biraju hotele?
Sa druge strane, hoteli nude komfor koji mnogi cene posebno u zrelijim godinama. "Mislim da su hoteli kao način boravka za vreme odmora više za starije ljude, one u penziji. Recimo da su kod njih izraženije potrebe po komforu, pa i hrani koja je možda dijetalna. Ili one sa malim bebama – pa neće riskirati da im se dete prehladi. Ipak zna biti u šatoru hladno, a za decu treba i puno toga poneti sa sobom."
Neki ljubitelji komfora kažu: "Kampirala sam ranije u mladosti kad mi nije bilo bitno ništa osim dobrog društva i zabave. Sad sam ipak za hotelić ili privatni smeštaj – samo da je čvrst krov nad glavom i bez gmizavaca, molim."
Auto-domovi – Zlatna sredina?
U poslednje vreme sve više ljudi razmišlja o auto-domovima kao kompromisnom rešenju. "Umesto hotela više bih voleo auto-dom. Sve više razmišljam i o takvom načinu odmora, a istovremeno me smeta jer bi ta garsonjera bila skoro deset meseci parkirana i neiskorišćena. Svakako je dobra varijanta – mobilan stan. Vozis za suncem, a nigde ne piše da ne možeš u njemu imati i ranac sa šatorom."
Iako su auto-domovi skupi (cene kreću se između 40 i 50 hiljada evra), najam može biti povoljan – oko 50 evra dnevno. "Ako ide više odraslih zajedno, isplati se."
Kampovanje kao filozofija života
Za neke ljude kampovanje nije samo način odmora već prava životna filozofija. "Lepo je putovati auto-domom, baš kao i glavni junak romana prisustvo Jirzija Kosinskog koji živi u ogromnoj kući na točkovima – dormobilu – i krstari Amerikom u potrazi za mestom pod suncem. Ipak to nije samo stvar putovanja nego i načina života i filozofije življenja."
"U SAD imaš porodice koje žive u auto-domovima ne zbog toga što ne bi mogli živeti po našim standardima – to im je način života. Slično je sa penzionerima – mnogi prodaju svoj dom i presele u auto-dom sve dok su zdravi i vitalni, putuju, priušte si sve ono što pre penzije nisu zbog obaveza."
Nezaboravna iskustva u prirodi
Oni koji su kampovali u mladosti često se rado sete tih dana: "Do pre neku godinu redovno sam kampovala sa roditeljima – u šatoru, pa u brako-prikolici, pa u kamp-prikolici. I sada imamo splav. Mogu vam reći da je ubedljivo najlepše u šatoru za mene bilo. Poseban je osećaj i kada pada kiša – nemaš šta da radiš i legneš u šator, a čuje se lupkanje kiše po šatorskom platnu. Uvek kada čujem lupanje kiše po limu kada sam kod kuće, podseti me na dane kampovanja u šatoru."
Kampovanje može biti i izazovno iskustvo: "Zadnji put sam kampovao na Vidovdanskom maršu. Uveče svi uzmemo po vreću za spavanje i onda se lociramo kome gde odgovara. Neki su spavali pod velikim svadbarskim šatorom svi skupa, a neki na otvorenom. Jedan je završio u bunkeru od autobusa!"
Šta vi preferirate?
Na kraju, izbor između kampovanja i hotela zavisi od ličnih preferencija, životnog doba, finansijskih mogućnosti i želja za avanturom. Dok neki ne mogu zamisliti odmor bez luksuza i udobnosti hotela, drugi smatraju da pravi užitak leži u jednostavnosti života u prirodi, uz zvuke kiše koja udara po šatorskom platnu.
A šta vi više volite? Da li ste ljubitelj kampovanja u šatoru ili prikolici, ili pak ne možete zamisliti odmor bez hotela? Možda razmišljate o auto-domu kao idealnom rešenju? Podelite svoja mišljenja i iskustva!